Navigácia

Počet návštev: 2897300
Školský špeciálny pedagóg Trénovanie a fixovanie správneho úchopu Ako zlepšíte koordináciu tela a hrubú motoriku? Prečo dnešným prvákom robí problém písať rukou? 

Školský špeciálny pedagóg

Trénovanie a fixovanie správneho úchopu

Na to, aby dieťa nemalo v prvej triede problémy s písaním a celkovou únavou, je dôležité venovať sa správnemu držaniu ceruzky už dávno predtým, než dieťa do školy nastúpi. Zároveň sa vyhýba Vaše dieťa dodnes navliekaniu korálikov, viazaniu šnúrok a motorickej činnosti s drobným materiálom?

Často vidíme predškolákov či prvákov, ktorý nemajú žiadne motorické limity, nesprávne držia ceruzku či pero a je nám ich ľúto. Ak je školák tak sa trápi v škole, ak je len predškolák ešte len sa  trápiť s písaním  bude. Ale pozor na zlé držanie ceruzky si zvyknú, aj na bolesť ruky, následne sa pridruží rýchlejšia únava aj nechuť k písaniu a učeniu ak takému.

Ako vyzerá správny úchop? Voláme ho štipkovitý  a je základom „bezúnavového“ zdravého kreslenia a písania:

Ak to vidíte u Vašeho dieťaťa inak, skúste sa držať nasledujúcich pokynov a rád.

 

1. Tréning správneho postavenie prstov ruky

Dieťa otvorí ruku dlaňou hore. Vložíme mu na dlaň malú guličku z pokrčeného papiera a vyzveme ho, aby ju zachytilo malíčkom a prsteníkom. Ostatné prsty sú pri tom vystreté (akoby dieťa ukazovalo počet tri). Potom dieťa ruku otočí smerom ku podložke. A opakuje jednotlivé grafomotorické cvičenia z predškolského obdobia. U prváka robí týmto spôsobom cvičenia zo začiatku školského roka.

Tento spôsob cvičenia si môžete pozrieť aj tak, že kliknete na tento link:

https://www.youtube.com/watch?v=NkAxqUsNJCA 
 

správny úchop

2. Modelovanie

Použijeme čokoľvek, od plastelíny, cez hlinu, po cesto. Modelovaním sa vytvára potrebné uvoľnenie zápästného kĺbu.

Pr. Vytlačte si prvý obrázok vo farbe a dajte zalaminovať. Dieťa si samo dotvorí obrázok detailami (viď druhý obrázok, teda slnko, motýľa, ulitu, oči a ústa slimákovi, kvety či listy v tráve), urobte si aj fotku do mobilu. Pretože obrázok je zalaminovaný, môžete túto činnosť pravidelne  opakovať. A po 2 mesiacoch tréningu si výsledok porovnajte. Sami môžete posúdiť či sa výkon Vášho dieťaťa zlepšil a zrýchlil.

 

 

3. Prenášanie šošovice alebo iný drobný materiál

Úchop tromi prstami využívaný pri písaní je rovnaký ako úchop lyžice. Pripravte si dve misky, čajovú lyžičku a šošovicu, fazuľu či iný drobný materiál. Úlohou dieťa je presypať pomocou lyžice obsah z jednej misky do druhej.

 

4. Prenášanie pinzetou

Zrejme doma nájdete mozaikové stavebnice, či korálky alebo lentilky – všetko je skvelé na posilňovanie drobných svalov ruky. Nevyužíva prsty, iba pinzetu. Úlohu môžete chápať mechanicky, teda prenášať  dieliky z jednej misky do druhej (viď obrázok). Alebo ju poňať ako hru a už vyššie uvedený (zalaminovaný) obrázok malými dielikmi dotvoriť.

 Nezabúdajte, že:

  • pri všetkých aktivitách je nutné dieťa motivovať, urobiť si z cvičenia zábavu a nie tvrdý dril,
  • buďte ako rodič trpezlivý,
  • venujte sa tejto činnosti pravidelne a kratší časový úsek 5x týždenne 12-15 minút (pri aktivite 1-2 x týždenne po 45 minút sa efekt vytráca),
  • nepriamo sa rozvíjajú aj iné dielčie výkony potrebné pre proces učenia ako pravo–ľavá- orientácia, zraková percepcia, logická postupnosť,
  • ak máte doma alebo v rodine budúceho školáka poraďte aj jemu! Je totiž dôležité venovať sa správnemu držaniu ceruzky už dávno predtým, než dieťa do školy nastúpi!

 

 

Fotogaléria