Počet návštev: 2202619
Školský špeciálny pedagóg Mgr. Zita Žáčeková Trénovanie a fixovanie správneho úchopu Ako zlepšíte koordináciu tela a hrubú motoriku? Prečo dnešným prvákom robí problém písať rukou?

Špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg Mgr. Zita Žáčeková

Kontaktný email: zacekova@zscifer.sk

Konzultačné hodiny:
14.15 – 15.30  pondelok

8.00 – 9.30        štvrtok

Stretnutie je možné si dohodnúť prostredníctvom e-mailu aj v inom čase.

Kto je špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.  Sú individuálne integrovaní a možno ich na základe diagnostiky považovať za žiakov so zdravotným znevýhodnením (žiaci so ZZ).

Čo je náplňou práce školského špeciálneho pedagóga?

•      Individuálne pomáham žiakom so ZZ
  •      Odporúčam rodičom diagnostikovať a rediagnostikovať žiakov (podľa potreby a daných predpisov).
  •      Participujem na vypracovaní individuálnych výchovnovzdelávacích programov.
  •      Priamo vyučujem predmety špeciálnopedagogickej podpory.
  •      V prípade potreby vytváram kompenzačné  vizuálne pomôcky.
  •      Vykonávam depistáž.
  •      Zabezpečujem prednáškovú činnosť (v prípade potreby).
  •      Oboznamujem vyučujúcich s aktuálnymi zmenami na základe rediagnostiky.
  •      Zakladám, triedim, vediem a aktualizujem dokumentáciu k jednotlivým žiakom.
  •      Vediem rozhovory so zámerom posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery.
  •      Zúčastňujem sa vyučovania  s úmyslom pozorovať ich prácu na hodinách.
  •  Konzultujem s rodičmi, všetkými pedagogickými zamestnancami, poradenskými zariadeniami, školskou psychologičkou  a s asistentkami učiteľa.

Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami?

•      žiaci so zdravotným postihnutím – napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím,
         narušenou komunikačnou
     schopnosťou alebo autizmom
  •      žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení
  •      žiaci so špecifickými poruchami učenia
  •      žiaci s poruchou aktivity a pozornosti
  •      žiaci s poruchami správania
  •      žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
  •      žiaci s nadaním

Ktoré sú najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia?

Dyslexia – špecifická porucha čítania – pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.

Dysortografia – špecifická porucha pravopisu – pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami a pod.

Dysgrafia – špecifická porucha písania – grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen atď.

Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností – prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravoľavej orientácii a pod.

ADD porucha pozornosti, pri ktorej sa nevyskytuje fyzický nepokoj - tzv. zasnené deti. Potrebujú opakované výzvy na prácu, nereagujú ihneď.

ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou - tzv. stále sa pohybujúce deti. Deti sa ľahko nechajú vyrušiť vnútornými aj vonkajšími podnetmi a strácajú smer. Sú zahltené množstvom myšlienok. Majú problém prejsť od jednej činnosti k druhej. Najväčší problém s udržaním pozornosti majú pri plnení zadaných úloh a s ich dokončením v určitom časovom limite.