Navigácia

Počet návštev: 2255515

ŠKD

Časté otázky a odpovede

Otázka:  Kedy najneskôr  môže ráno prísť moje dieťa do ŠKD? Ďakujem.

Odpoveď: Ranná družina je v prevádzke od 6:30 do 7:30.  Pätnásť minút pred ukončením už žiak nie je registrovaný do systému BellHop. Do ranného  ŠKD môže byť teda žiak prijatý najneskôr do 7:15. Po tomto čase už nemá prístup do budovy školy a čaká na jej otvorenie o 7:30.

..............

Otázka: Vypracovávajú si domáce úlohy žiaci v Školskom klube každý deň?

Odpoveď: V režime ŠKD je príprave na vyučovanie vyčlenený priestor, a to každý deň. Za vypracovanie (a správne vypracovanie) domácich úloh však nesie plnú zodpovednosť zákonný zástupca žiaka.

..................

Otázka: P. vychovávateľkou mi bolo povedané, že úlohy si prváci v družine nerobia. Je tomu tak? Syn je druhák a p. vychovávateľka s nimi úlohy robí.

Odpoveď: Vychovávateľky v ŠKD úzko spolupracujú s príslušnými učiteľmi a podľa ich požiadaviek zabezpečujú podporu a ,,precvičenie“ nových vedomostí a kompetencií  úzko súvisiacich s prípravou žiakov na vyučovanie. U žiakov prvého ročníka sú teda špecifické požiadavky na nastavenie podmienok prípravy (písanie domácich úloh) na vyučovanie. Z tohto dôvodu si žiaci prvých ročníkov domáce úlohy v školskom prostredí nevypracovávajú.  

..................

Otázka: Dozvedela som sa, že ak nemá dcéra v jedálni objednaný obed, nemôže byť v ŠKD. Je to tak?

Odpoveď: Áno, počas celodenného pobytu v školskom zariadení (vyučovanie a poobedný pobyt v ŠKD) musí škola zabezpečiť  pre každého žiaka obed. Žiak môže byť teda prítomný v ŠKD iba ak v školskej jedálni na daný deň zabezpečený výdaj stravy. V prípade ak žiak nemá obed objednaný, v daný deň môže byť prítomný iba do času pred odchodom na obed.

..................

Otázka: Komu mám napísať ak si chcem vyzdvihnúť svoje deti skôr z ŠKD.

Odpoveď: Ak žiak (s výnimkou choroby) nenastúpi do ŠKD, alebo ak si rodič chce prevziať žiaka hneď po vyučovaní (prípadne nahlásenie inej zmeny) - je potrebné, aby túto skutočnosť oznámil prostredníctvom EduPage vychovávateľke a triednemu učiteľovi deň vopred, výnimočne najneskôr do 10,00 hod. daného dňa.

..................

Otázka: Chcem sa opýtať na delenie deti v družine. Všimli sme si (my maminy) že naše deti nie sú spolu v rovnakom oddelení v rámci družiny. Toto riešenie je pre mňa neprípustne. Dcéra je introvert a bez kamarátok bude v družine veľmi trpieť. Vedeli by sme to vyriešiť k spokojnosti dieťaťa? 

Odpoveď: Pri zadeľovaní žiakov do oddelení ŠKD nie je možné prihliadať na všetky potenciálne faktory kamarátskych štruktúr žiakov a osobné preferencie rodičov, či žiakov. Nie sú z dôvodov vytvárania sociálno-objektívnych skupín, prevádzkových a odborných faktorov nárokovateľné.Ďalším a  nevyhnutným  operatívnym faktorom je flexibilita logistiky triednych skupín v kontexte rozvrhov. V prvom rade je cieľom zaradiť do jednotlivých oddelení ŠKD všetkých žiadateľov, rešpektujúc legislatívne požiadavky, definujúce maximálne počty žiakov vs. kapacitno-prevádzkové možnosti ZŠ. V súlade s vyššie uvedeným však - v rámci možností - maximalizujeme korekcie pri vytváraní jednotlivých oddelení v záujme rešpektovania vzťahových (kamarátskych) žiackych skupín.
....................
Otázka: Prečo sú žiaci, ktori sú spolu zaradení do spoločného  oddelenia počas dňa presúvaní medzi ďalšími oddeleniami?
Odpoveď:  Žiaci sú na začiatku školského roka zaradení do jednotlivých oddelení, ktorých zoskupenie je už v priebehu roka nemenné. V jednotlivých oddeleniach sa v kratších časových ,,oknách" žiaci počas dňa presúvajú iba v dvoch prípadoch, a to:

1. Každodenné operatívne odobedovanie žiakov (z dôvodu prevádzkovo-
kapacitných možností školskej jedálne) ktorým podľa rozvrhu skončilo vyučovanie a čakajú na žiakov zo svojho oddelenia, ktorí ešte majú ďalšiu vyučovaciu hodinu.

2. Distribúcia žiakov do jednotlivých oddelení v čase od 13:30 - 14:00 (podľa počtu prítomných žiakov v daný deň, či ich odchodov na krúžku) v prípade chýbania p. vychovávateľky z dôvodu PN, či inej udalosti kedy nie je v práci prítomná.
..............................
Otázka: Prečo sa nemôžem s p. vychovávateľkou stretnúť dolu na informáciách keď sa jej chcem niečo spýtať?
Odpoveď:  Vychovávateľka ŠKD vykonáva pracovnú povinnosť priamej vyučovacej činnosti v ŠKD nepretržite, bez nároku na prestávku.  Okrem iného (inej aktívnej činnosti so žiakmi) je povinnosťou vychovávateľky vykonávať sústavný dozor nad žiakmi. Na základe uvedeného, ZŠ nezabezpečuje osobnú konzultáciu vychovávateliek ŠKD s rodičmi. Žiadame rodičov, aby po príchode do ZŠ v zmysle dodržania vyššie uvedených skutočností nežiadali informátorov o telefonický, resp. osobný kontakt s vychovávateľkami ŠKD a rešpektovali tak danú skutočnosť.

Pravidlá pri požiadavke rodiča na individuálnu komunikáciu s vychovávateľkou sú nasledovné:

  1. Ak rodič žiaka navštevujúceho ŠKD potrebuje individuálne komunikovať štandardné požiadavky (individuálneho, či osobného charakteru) s vychovávateľkou - má možnosť komunikovať písomne prostredníctvom správ  osobného konta vychovávateľky v EduPage. Vychovávateľka odpovedá rodičovi prostredníctvom správy v EduPage (podľa zverejnených platných pravidiel o čase odosielania podnetov).
  2. Ak rodič žiaka navštevujúceho ŠKD potrebuje individuálne komunikovať neštandardné požiadavky (požiadavky s potenciálom presahujúcim kompetencie vychovávateľky) - má možnosť komunikovať písomne prostredníctvom správ  osobného konta vychovávateľky v EduPage. Vychovávateľka prehodnotí úroveň podnetu a v prípade potreby postúpi podnet priamemu nadriadenému (zástupcovi riaditeľa ZŠ). Zástupca riaditeľa pokračuje v elektronickej (alebo osobnej) komunikácii s rodičom.
  3. Ak rodič žiaka navštevujúceho ŠKD potrebuje individuálne komunikovať požiadavky charakteru systémovej prevádzky ŠKD, má možnosť elektronicky osloviť  prostredníctvom osobného konta v EduPage zástupcu riaditeľa (prípadne riaditeľa ZŠ). Na základe charakteru požiadavky vedenie ZŠ vyhodnotí a následne realizuje zvolenú formu komunikácie s rodičom – elektronicky alebo osobne.

TÉMA: klimatické podmienky / ustrojenie žiakov exteriér 

O ustrojení žiakov pri činnostiach v exteriéri a jeho primeranosti ku klimatickým podmienkam a charakteru organizovanej aktivity (školský dvor, vychádzky, poobedné ŠKD, …) rozhoduje učiteľ / vychovávateľ. Ide o priamu kompetenciu spomenutých pedagogických zamestnancov, ktorí sú zodpovední za zdravie a bezpečie žiakov. Na základe uvedeného nie je možné vyhovieť individuálnym požiadavkám žiakov, ak pedagogický zamestnanec vyhodnotí, že nie sú v súlade s prevenciou ochrany zdravia žiakov.

Fotogaléria